sobota, 30 maja 2009

Zielone babeczki

Mufinki z dodatkiem sproszkowanej matchy. Mają wyraźny herbaciany smak, który można zmodyfikować dodając któryś z wymienionych opcjonalnych składników. Robi się je w tradycyjny mufinkowy sposób więc bardzo szybko.


Składniki:
suche:
200g mąki bezglutenowej
90g cukru
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1,5 łyżeczki sproszkowanej zielonej herbaty
szczypta soli
ewentualnie: pistacje, wanilia, sproszkowany imbir, kardamon, skórka z cytryny lub pomarańczy

mokre:
50g roztopionego masła
1 jajko
125ml mleka

ewentualnie pralina z 50g pistacji lub migdałów i 50g cukru

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 210°C. Formę do babeczek wyłożyć papilotkami.
Wymieszać osobno suche i mokre składniki. Szybko połączyć suche z mokrymi, nie mieszać do gładkiego, mają być lekkie grudy. Nałożyć ciasto do formy, powinno wystarczyć na 8 babeczek. Gdybym miała pistacje to zrobiłabym z nich zieloną pralinkę do posypania po wierzchu, ale niestety wyszły, więc użyłam migdałów.
Włożyć do piekarnika i piec przez 20-25 minut.

środa, 27 maja 2009

Bezy nadziewane sorbetem truskawkowym

Dzisiaj deser na cześć Roberta, który wobec pogłębiającego się kryzysu porzucił niepewną karierę w biaju i przerzucił się na przemyt białego proszku :)


Składniki:
Bezy:
3 białka
150g miałkiego cukru
1/4 łyżeczki dwuwinianu potasu

Sorbet:
250g truskawek
125ml wody
80g cukru
sok z 1/2 cytryny
3 listki żelatyny

ewentualnie śmietana do ubicia
odrobina cukru
wanilia

truskawki do dekoracji

Wykonanie:
Bezy: z tych proporcji powinno wyjść 8 bez z przykrywkami. Blachę wyłożyć pergaminem albo żaroodporną matą. Ubić białka z winianem potasu. Można go nie dawać albo zastąpić łyżeczką soku z cytryny. Do piany z białek dodawać po trochu cukier i ubijać. Z powstałej masy naszprycować na blachę 8 miseczek o średnicy około 8-10cm. Powinno wyjść również 8 dekielków. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 100°C na jakieś 2 godziny. Można też krócej w wyższej temperaturze, technika i czas zależy od efektu jaki chcemy uzyskać, bezy mogą być całkiem suche, lub lekko ciągnące w środku.

Sorbet: truskawki zmiksować i przetrzeć przez sito albo nie, jeśli nie zależy nam na usunięciu pestek. Wodę zagotować, wymieszać z cukrem i żelatyną a następnie przestudzić. Wymieszać syrop z truskawkami i sokiem z cytryny. Gotową masę zamrozić w sorbetierze albo wstawić do zamrażalnika i miksować co jakieś pół godziny aż będzie jasnoróżowy.

Serwowanie: bezy napełnić pokrojonymi truskawkami, na każdej położyć kulę sorbetu i przykryć deklem. Można też naszprycować śmietany ubitej z odrobiną cukru i wanilią.

Uwagi: podobno nazwa winianu potasu budzi grozę więc muszę napisać kilka słów na jego temat. W Polsce jest niedostępny, można go kupić w GB jako cream of tartar. Powoduje między innymi, że piana ubijana z białek będzie superstabilna. W diecie bezglutenowej można go jeszcze użyć razem z sodą oczyszczoną i skrobią do zrobienia własnego proszku do pieczenia.

sobota, 23 maja 2009

Sernik z truskawkami

Skończył mi się niestety rabarbar, musiałam zruinować się na truskawki. Sernik nie jest bardzo pracochłonny o ile zrobi się jeden a nie tak jak ja, kilka małych.


Składniki:
Biszkopt:
3 jajka
100g mąki bezglutenowej
100g drobnego cukru
20g masła
szczypta soli

Nadzienie:
250g mascarpone
3 żółtka
1 białko
60g cukru
2 listki żelatyny
odrobina mleka
wanilia
500g truskawek

cukier puder do posypania

Przygotowanie:
Najpierw trzeba upiec płaski biszkopt albo nieco wyższy a potem pokroić na mniej więcej centymetrowe placki. Podanych składników powinno starczyć na dużą blachę. Trzeba ją wysmarować masłem i wyłożyć pergaminem. Jajka ubijać na parze z cukrem, aż mocno zgęstnieją a potem jeszcze chwilę aby wystygły. Dodać przesianą mąkę i stopione masło i szybko wymieszać łyżką. Ciasto wlać do formy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C na jakieś 15-20 minut. Potem wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Przygotowujemy masę z mascarpone. Ubić żółtka z 3 łyżkami cukru na kogel mogel. Dodać serek, wanilię i żelatynę rozpuszczoną w małej ilości gorącego mleka. Na koniec ubić pianę z białka, wymieszać ją z resztą cukru a potem delikatnie z kremem.

Z biszkoptu wyciąć 2 koła wielkości obręczy, w której chcemy zrobić ciasto. Jedno koło włożyć na spód obręczy położonej na płaskim naczyniu.
Zostawić kilka najładniejszych truskawek do dekoracji. Pozostałe poprzekrawać wzdłuż na połówki. Wyłożyć nimi obręcz ciasno dookoła, tak aby powstała ładna korona. Resztę połówek położyć na środku. Wlać krem serowy do formy z truskawkami i potrząsnąć, tak aby dokładnie wypełnił zakamary. Na wierzch płożyć drugie biszkoptowe koło. Wstawić do lodówki aż stężeje na jakieś 2-3 godziny. Po tym czasie wyjąć z lodówki, ogrzać obręcz np. palnikiem i delikatnie zdjąć. Wierzch sernika posypać cukrem pudrem i przybrać pozostałymi truskawkami.

środa, 20 maja 2009

Crumble z rabarbarem

Wobec chwilowego niedoczasu z pozostałego po babeczkach rabarbaru i kruszonki skleciliśmy kolejny deser


Składniki:
500g rabarbaru (3-4 łodygi)
80g cukru
1 łyżka skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
otarta skórka z pomarańczy
1/4 łyżeczki mielonego imbiru
masło do wysmarowania naczynia

Kruszonka:
180g mąki bezglutenowej
100g cukru demarera
100g masła

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 180°C.
Rabarbar obrać, pokroić na kawałki i wymieszać z innymi składnikami nadzienia. Nałożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem, albo, jak w moim przypadku do kilku, po jednym dla każdego konsumenta. Składniki kruszonki wymieszać, tak aby utworzyły się duże okruchy i wyłożyć na rabarbar.
Piec tak długo, aż kruszonka się ładnie przyrumieni.
Najlepsze ciepłe z lodami waniliowymi.

sobota, 16 maja 2009

Drożdżowe babeczki z rabarbarem

Albo z innymi owocami


Składniki:
Ciasto:
180g mąki bezglutenowej
140ml mleka
1 żółtko
20g stopionego masła
2 łyżki cukru
1/2 paczki suchych drożdży
szczypta soli

2 łodygi rabarbaru

Kruszonka:
180g mąki bezglutenowej
100g cukru demarera
100g masła

Przygotowanie:
Wsypać do miski mąkę, cukier, drożdże, sól i wymieszać. Wlać ciepłe mleko, żółtko i roztopione masło i wyrabiać łyżką lub mikserem przez kilka minut, aż składniki się dobrze połączą. Pokrojony rabarbar wymieszać z ciastem.
Włożyć po łyżce ciasta do foremek na babeczki wyłożonych papierem i odstawić do wyrośnięcia (jakieś 45 minut).
Składniki kruszonki szybko wymieszać.
Przed włożeniem do piekarnika babeczki posypać kruszonką. Piec w temperaturze 180°C przez około 45 minut.

wtorek, 12 maja 2009

Miodowe babeczki

Te babeczki powstały dla spożytkowania nadmiernych ilości miodu zalegających w naszej szafce kuchennej.

Składniki:
200g mąki bezglutenowej
150g miodu
50g ciemnego cukru muscovado
2 jajka
150g masła
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli

Krokant z 50g migdałów bez skóry i 40g miodu (lub cukru)

Przygotowanie:
Z tych składników wychodzi 20 średnich babeczek.
Migdały na krokant wysypać na blachę pokrytą pergaminem i przyrumienić nieco w piekarniku. Wymieszać z miodem i znowu wypiekać aż nieco skarmelizuje. Wyjąć z pieca i odstawić do całkowitego ostudzenia. Potem pokruszyć w malakserze na dość duże kawałki.
Stopić miód, cukier i masło. Ostudzić i wymieszać z ubitymi jajkami. Dodać mąkę z solą, sodą i proszkiem do pieczenia i zmiksować.
Ciasto wlać do foremek wyłożonych papilotkami. Posypać wcześniej przygotowaną chrupiącą posypką.
Piec 35 minut w 160°C.

sobota, 9 maja 2009

Ciasto bagienne

To ciasto miała sponsorować liczba 120. Wymyśliłam sobie, że wszystkich składników będzie po 120 ale okazało się, że jak 120g gorzkiej czekolady zastąpi się jedną tabliczką czekolady (100g) i 2 łyżkami kakao (ok. 15g) to jest smaczniejsze i ma trochę lepszy kolor. W ten sposób straciłam sponsora :D.


Składniki:
ciasto:
120g mąki bezglutenowej
120g masła
120g cukru demarera
120g ciemnego cukru muscovado
120ml mocnej kawy
100g gorzkiej czekolady
2 łyżki kakao
1 jajko
1 łyżeczka sody
łyżka ekstraktu wanilii
szczypta soli

polewa:
200g czekolady

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 150˚C.
Małą keksówkę wyłożyć pergaminem. Wlać kawę do rondelka, dodać cukier, wanilię, sól i czekoladę w kawałkach. Podgrzewać na bardzo małym ogniu do całkowitego rozpuszczenia. Przestudzoną mieszaninę zmiksować z lekko ubitym jajkiem i mąką przesianą z kakao i sodą. Ciasto wlać do przygotowanej keksówki i wstawić do piekarnika. Piec około 1 godziny i 45 minut. Po tym czasie wyjąć z pieca, przestudzić i polać polewą z rozpuszczonej na parze czekolady. Włożyć do lodówki do zastygnięcia, ciasto musi tam postać co najmniej 1 dzień. Jest bardzo czekoladowe i wilgotne.

środa, 6 maja 2009

Śniadanie miszcza

Czyli granola mocnoorzechowa. Nie jest niestety bezglutenowa, zawiera płatki owsiane i otręby pszenne. Przygotowuję ją dla konesera pokarmów chrupkich, ze szczególnym uwzględnieniem migdałów.


Składniki:
500g płatków owsianych
250g migdałów
250g orzechów laskowych
100g otrębów
390g miodu
60g cukru trzcinowego
100ml wody
1 łyżeczka cynamonu
1/4 łyżeczki soli

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 180°C.
Migdały i orzechy laskowe posiekać na dość duże kawałki, ręcznie lub w malakserze. W dużej misce wymieszać płatki owsiane, otręby, posiekane migdały, orzechy i cynamon. W rondelku podgrzać wodę, miód, cukier i sól aż powstanie jednolity syrop. Wlać go do miski i wymieszać z suchymi składnikami. Wysypać na blachę wyłożoną pergaminem. Wstawić do piekarnika i opiekać z termoobiegiem przez 25-30 minut mieszając co jakiś czas tak, aby się równomiernie rumieniło.
Related Posts with Thumbnails