sobota, 27 czerwca 2009

Charlotta owocowa

No dzisiaj to poleciałam z kosztami, szarpnęłam się na biszkopty bezglutenowe. Można z nich zrezygnować, upiec płaski biszkopt i wyłożyć nim dokładnie tortownicę dookoła. Też bym tak zrobiła, gdybym nie musiała fotografować :). Zdrowi kupują sobie biszkopty ulubionej firmy i nie muszą od razu bankrutować.
Charlotte to deser z kremu bawarskiego, u mnie truskawkowego, w formie wyłożonej biszkoptami.Składniki:
mus truskawkowy:
450g truskawek (zmiksowanych i przetartych przez sito)
375ml śmietanki kremówki
150g cukru (ilość cukru zależy właściwie od tego, jak słodkie są owoce)
20g żelatyny, najlepiej w listkach
100ml gorącej wody
ekstrakt waniliowy

Płaski biszkopt własnoręczny lub podłużne biszkopty bezglutenowe na spód i do obłożenia

Owoce do przybrania

Przygotowanie:
Ja użyłam tortownicy o średnicy 16cm ale można użyć większej, wtedy deser będzie po prostu niższy. Formę trzeba obłożyć biszkoptami. Wymaga to wprawy, bo wbrew pozorom one wcale nie chcą stać równo wokół ścianek. Nieco łatwiej jest jak się zgniecie obręcz z folii aluminiowej podtrzymującą niepewną konstrukcję. Jeśli użyjemy formy do pieczenia babki to będzie nieco łatwiej - biszkopty układa się we wgłębieniach.

Można też upiec płaski biszkopt wg przepisu tutaj, wyciąć z niego koło o średnicy nieco mniejszej od tortownicy oraz pasek o długości jej obwodu i szerokości takiej, jaka ma być wysokość ciasta.

Przygotować owocowy krem bawarski: Miazgę truskawkową wymieszać z cukrem i wanilią. Żelatynę rozpuścić w gorącej wodzie i dodać do mieszaniny a potem ją nieco przestudzić. Ubić śmietankę i delikatnie wymieszać z truskawkami aż powstanie puszysty mus.

Krem nałożyć do tortownicy. Można poprzekładać go owocami i biszkoptami. Odstawić do stężenia najlepiej całą noc, tak aby biszkopty nieco zmiękły. Na górze przybrać owocami, bitą śmietaną itp.

Uwagi: można użyć innych owoców. Można nawet nie obkładać formy dookoła tylko przygotować okrągły biszkopt i przełożyć kremem jak zwyczajny tort.
Jak byłam na diecie bezmlecznej, to przygotowywałam taki krem zastępując bitą śmietanę bezą włoską. Robi się ją zaparzając ubite białka gorącym syropem z cukru. Beza jest słodka, więc taki krem wychodzi szczególnie smaczny z kwaśnych owoców, np. porzeczek lub malin.

Aha zapomniałabym. Zostało mi trochę kremu to zrobiłam jeszcze dwa malutkie torciki, nic się nie może zmarnować :)

1 komentarz:

Related Posts with Thumbnails